Taxi v Praze

 

Reklama

Taxi na letiště Praha

 

Praha

Odkazy

O taxislužbě v Praze z tisku

 

Na ruzyňském letišti začaly kontroly taxikářů, cestující si na ně stěžují. Kontroly provádí cizinecká policie, úředníci pražského magistrátu a městská policie. Podle mluvčího magistrátu jde o průběžné kontroly, které se budou opakovat. Policisté začali kontrolovat taxikáře od 12. ledna 2010. Důvodem těchto kontrol byly opakované stížnosti cestujících a rovněž dlouhodobé problémy a spory mezi taxikáři přímo na pražském letišti. Policie eviduje na jejich chování velké množství stížností, zejména od cestujících. Dle šetření taxikáři na sebe útočí nejen slovně, ale i fyzicky. (zdroj noviny DNES)

Dalším příkladem vážnosti situace na pražském letišti je případ z listopadu 2009, kdy „černý“ taxikář okradl figuranty pražského magistrátu. Za cestu přibližně 10 km z letiště do hotelu Diplomat si naúčtoval 2 140 Kč (asi pětinásobnou cenu). K dalšímu překvapení došlo, když následně přivolaná policie chtěla po tomto taxikáři řidičský průkaz. Ukázalo se, že nevlastní řidičský průkaz a že tento řidič byl za stejný prohřešek již jednou zadržen. (zdroj noviny Blesk)

I když se problémy spjaté s pražskou taxislužbou dotýkají nejvíce cizinců, zejména turistů, nejsou mnohdy bezohlednému předražování ušetřeni ani místní lidé. Redaktoři týdeníku Týden se vydali zkontrolovat Taxi Fair Place stanoviště, na kterých už dva roky pražský magistrát zaručuje zákazníkům, že nebudou okradeni. Situace je však jiná a zlatokopové, s nimiž radnice velmi dlouhá léta beztrestně bojuje, obklopují i takto označená stanoviště. Právě o tom se na vlastní kůži přesvědčili sami redaktoři, když si hned několik metrů od redakce na stanovišti označeném jako Taxi Fair Place mohli zastavit taxi, které podle nápisu na dveřích jezdí za 99 Kč za kilometr (dalších 99 Kč zaplatíte za nastoupení do auta). To, že řidič takového vozu taxi porušuje vyhlášku (podle které smí jezdit maximálně za 28 Kč za kilometr), řidiči nevadí. „Je mi to úplně jedno,“ odpověděl řidič taxi. (zdroj magazín Týden, říjen 2009)

Kontrola pražských taxi. Česká obchodní inspekce v listopadu 2009 zjistila různé prohřešky u 40 procent kontrolovaných pražských taxi, přičemž nedostatky se týkaly zejména ceny za tuto službu. Sdělil to mluvčí inspekce Tomáš Vozáb. (zdroj ČTK)

Dalším příkladem toho, jak špatná je pověst pražských taxikářů, vystihuje případ, kdy se 19letý mladík vozu taxi pokusil znásilnit klientku. Dvacetiletá cizinka si v Křižovnické ulici v centru Prahy mávla 17. července 2009 v pět ráno na projíždějící vůz taxi. Místo do hotelu ji ale tento taxikář odvezl na polní cestu k Březiněvsi, kde se ji pokusil znásilnit. Mladá žena se útočníkovi ubránila, ale při útěku zanechala ve vozidle svou kabelku s finanční hotovostí a platebními kartami. Kriminalisté nakonec útočníka vypátrali a následně obvinili z trestných činů znásilnění, neoprávněného držení platební karty a krádeže. Navíc je zřejmé, že mladík seděl za volantem vozu taxi neoprávněně. Věková hranice pro získání licence je 21 let. (zdroj ČTK, září 2009)

Spory ve vlastních řadách mezi taxikáři dobře vystihuje případ, kdy taxikář ubodal dýkou majitele konkurenční firmy. Muž v lednu při rvačce nožem zabil spolumajitele konkurenční firmy. Konflikt vyprovokoval opilý soupeř, který ho v jeho taxíku přímo v centru Olomouce napadl a bil pěstmi. Pliska při rvačce vytáhl dýku se sedmnácticentimetrovou čepelí a útočníkovi zasadil několik ran. (zdroj iDnes, listopad 2009)

Při rvačce taxikářů s policisty na Staroměstském náměstí tekla krev. Několik desítek taxikářů se na Staroměstském náměstí v Praze rvalo se strážníky. Čtyři policisté byli zraněni, dva skončili v nemocnici. Taxikáři zablokovali bývalý štafl firmy Sedop, který před dvěma dny pražský magistrát zrušil. Když policie chtěla místo uvolnit, strhla se rvačka. Hlavní město dalo firmě výpověď už v srpnu 2005. Důvodem bylo opakované porušování stanovených podmínek, mimo jiné předražování regulovaných cen jízdného. Jízdné bylo podle magistrátu předraženo až trojnásobně, protože firma účtovala cestujícím 99 korun za kilometr. Od té doby vedli taxikáři a magistrát tři soudní spory. (zdroj iDnes, červenec 2009)

V lednovém magazínu Maxim redaktoři uveřejnili článek, kde předstírali cizince navštěvující Prahu. Když si vzali taxi z nádraží, řidič jim naúčtoval za cestu do hotelu vzdáleného přibližně 5 km necelých 700 Kč. Na otázku zda se jedná o běžnou cenu, odpověděl, že ano. Zákazníkovi účtoval 99 Kč/ km plus nástupní sazbu. (zdroj magazín Maxim, leden 2010) 

Nepoctivé taxikáře oznamujte na adrese taxi@cityofprague.cz

Objednávka vozu na letiště